Stereotyp to przesadne przekonanie o osobie lub grupie.

Stereotyp to przesadne przekonanie o osobie lub grupie. Stereotypy często opierają się na obrazach w środkach masowego przekazu lub reputacji przekazywanej członkom mojej rodziny, przyjaciołom i innym członkom społeczeństwa. Stereotypy mogą być pozytywne lub negatywne, ale nawet pozytywne stereotypy mogą być szkodliwe.Stronniczość lub uprzedzenie to opinia lub postawa na temat grupy lub jej poszczególnych członków.Dyskryminacja to zachowanie lub działanie, które skutkuje odmiennym traktowaniem ludzi ze względu na przynależność do grupy. Zachowania dyskryminacyjne często zaczynają się od negatywnych stereotypów i uprzedzeń.Tendencja do wagi jest definiowana jako negatywne postawy, założenia i osądy związane z wagą w stosunku do osób dotkniętych nadwagą i otyłością (Alberga i in., 2016).

Konsekwencje odchylenia wagi w społeczeństwie

Tendencja do wagi ma kilka negatywnych konsekwencji. Stygmatyzacja wagi jest powiązana z dyskryminacją w zatrudnianiu i możliwościach awansu, ostatecznie zmniejszając potencjał zarobkowy danej osoby. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Ponadto wykazano, że błąd wagowy wpływa na jakość opieki nad pacjentami z otyłością, prowadząc do gorszych wyników zdrowotnych i zwiększonego ryzyka zgonu. Kiedy stronniczość wagi jest internalizowana, może prowadzić do złego obrazu ciała, niskiej samooceny, zaburzeń odżywiania, unikania aktywności fizycznej, lęku, depresji, a nawet myśli samobójczych (Friedman i Puhl, 2012).  

Tendencja do wagi jest wszędzie — w miejscach pracy, szkołach, a nawet placówkach opieki zdrowotnej. Raport opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (2017) ujawnił, że: 

54% dorosłych z otyłością doświadcza uprzedzeń związanych z wagą ze strony współpracowników69% osób dorosłych z otyłością zgłasza, że ​​pracownicy służby zdrowia doświadczają uprzedzeń dotyczących masy ciałaDzieci w wieku szkolnym dotknięte otyłością są o 63% bardziej narażone na zastraszanie niż ich nieotyli rówieśnicy72% obrazów w mediach stygmatyzuje osoby dotknięte otyłością

Podobnie jak inne rodzaje uprzedzeń i dyskryminacji (ze względu na rasę, płeć, zdolności, orientację seksualną itp.), stronniczość dotycząca wagi jest często zakorzeniona w ignorancji i błędnych przekonaniach. Nadwaga i otyłość są spowodowane złożoną kombinacją czynników behawioralnych, biologicznych, społecznych i środowiskowych. Jednak narracje dotyczące nadwagi i otyłości są często zbyt uproszczone. Ile razy słyszałeś wariacje „Jedz mniej; przenieść więcej”? Prawdopodobnie za dużo, by je policzyć. Komunikaty te, choć w dobrej wierze, mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ nie odnoszą się do złożonego procesu zmiany zachowania i niezliczonych czynników związanych z nadwagą i otyłością.

Redukcja odchyleń wagi w ustawieniach zdrowia i sprawności

Stygmatyzacja wagi jest daleko idąca. Jedno badanie opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne obejmowało 46 uczestników ze średnim BMI 30,52 przez 14 dni. Uczestnicy zgłaszali średnio 11 epizodów odchylenia wagi podczas dwutygodniowego okresu badania. Co więcej, im częściej doświadczano odchylenia od wagi, tym mniej zmotywowani byli uczestnicy badania do diety, ćwiczeń i utraty wagi (Vartanian, Pinkus i Smyth, 2018). Niestety, warunki zdrowotne i fitness są tak samo podatne na stygmatyzację wagi, jak inne przestrzenie. Co możesz zrobić jako specjalista ds. zdrowia i ćwiczeń fizycznych, aby zmniejszyć stronniczość wagi? Oto kilka praktycznych pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

1. Oceń swoje własne uprzedzenia. Czy przyjmuję założenia dotyczące poziomu sprawności danej osoby w oparciu wyłącznie o jej wagę lub rozmiar? Czy kiedykolwiek mylę szczupłość ze zdrowym, a nadwagę z niezdrowym? Pamiętaj, że stronniczość nie zawsze działa na świadomym lub wyraźnym poziomie. W rzeczywistości nasze ukryte postawy są czasami lepszymi predyktorami naszego zachowania niż nasze jawne postawy i przekonania. Na szczęście, gdy uświadomimy sobie własne uprzedzenia, możemy coś z tym zrobić. Możesz dowiedzieć się więcej o niejawnym uprzedzeniu tutaj.

2. Twórz przestrzenie aktywności fizycznej, które skupiają się na zachowaniu, a nie na wielkości czy wadze ciała. Poinformuj swoich klientów o aktualnych Wytycznych dotyczących aktywności fizycznej i pomóż im w ustaleniu celów behawioralnych i zorientowanych na działanie (np. „Będę w tym tygodniu uczestniczył w dwóch zajęciach grupowych” lub „Będę starał się uzyskać zalecane 150 minut umiarkowanych ćwiczeń intensywna aktywność fizyczna w tym tygodniu.”) Cele odchudzania nie są złe, ale jeśli są to jedyne cele, do których dąży klient, rozczarowanie jest nieuniknione. Kiedy klient, który próbuje schudnąć, osiąga plateau, cele behawioralne nadal mogą być celebrowane. Na przykład „Nie opuściłeś ani jednego treningu w tym tygodniu!” Kiedy skupiamy się na zachowaniu, klienci mogą odnieść sukces nawet wtedy, gdy krótkoterminowe cele odchudzania nie są osiągane.

3. Zapewnij klientom sukces dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu programu ćwiczeń. Ważne jest, aby podczas pracy z klientami dotkniętymi nadwagą i otyłością unikać pochopnych osądów. Jednocześnie bądź świadomy (i, jeśli to konieczne, zapewnij) warianty ćwiczeń oporowych, ćwiczeń o dużym natężeniu i innych rodzajów ćwiczeń, które mogą powodować nadmierne obciążenie stawów.

Bibliografia

Alberga, A.S. i in. (2016). Odchylenie wagi: wezwanie do działania. Journal of Eating Disorders, 4, 1, 34.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (2018). Otyłość i nadwaga.

Friedman, R. i Puhl, R. (2012). Odchylenie wagi: kwestia sprawiedliwości społecznej.

Vartanian, L.R., Pinkus, R.T. i Smyth, JM (2018). Doświadczenia napiętnowania wagi w życiu codziennym: Implikacje dla motywacji zdrowotnej. Stygmatyzacja i zdrowie, 3, 2, 85-92.

Światowa Organizacja Zdrowia (2017). Tendencja do wagi i stygmatyzacja: rozważania dla europejskich regionów WHO.

Zostań Certyfikowanym Trenerem Zdrowia ACE

Zostać certyfikowanym

W ciągu ostatnich ponad 20 lat pracy z klientami jednym z najczęściej pojawiających się pytań było: „Czy moje hormony powodują przybieranie na wadze?” Złożone interakcje między wieloma hormonami w twoim ciele mogą rzeczywiście mieć wpływ na twój metabolizm i wagę. Aby uzyskać lepszy obraz swojego zdrowia hormonalnego, najpierw musisz przyjrzeć się swojej tarczycy.

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się pośrodku dolnej części szyi i wytwarza hormon, który wpływa na każdą komórkę ciała. Tarczyca odpowiada za regulację tętna, temperatury ciała i metabolizmu, co ostatecznie wpływa na Twoją wagę.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologów Klinicznych około 27 milionów ludzi w Ameryce cierpi na choroby tarczycy, a 13 milionów ludzi jest obecnie niezdiagnozowanych. Ryzyko rozwoju choroby tarczycy wzrasta wraz z wiekiem, a kobiety są siedmiokrotnie bardziej podatne na diagnozę niż mężczyźni.

Choroba tarczycy dzieli się na dwie kategorie: niedoczynność tarczycy (niedoczynność) i nadczynność (nadczynność). Oto niektóre z objawów związanych z każdym typem:

HIPOTROIDA

NAD TARCZYCY

·         Ekstremalne zmęczenie

· Depresja

· Przybranie na wadze

·         Zapomnienie

·         Wolne tętno

·         Sucha, swędząca skóra

· Rzednące włosy

·         Pogłębianie głosu

·         Nietolerancja na zimno

·         Nieregularne cykle miesiączkowe

·         Niepłodność

· Zaparcie

·         Drażliwy

·         Zdenerwowany

· Słabe mięśnie

·         Niewyjaśniona utrata wagi

·         Problemy ze wzrokiem i oczami

· Zaburzenia snu

· Bezsenność

·         Wyścigowe tętno

·         Nietolerancja ciepła

· Łamliwe włosy

·         Częste ruchy miski

Jeśli masz wiele objawów i chcesz wiedzieć, czy Twoja tarczyca nie działa normalnie, zalecamy wizytę u lekarza i przeprowadzenie przez niego panelu tarczycy. Większość lekarzy sprawdza jedynie TSH (hormon stymulujący tarczycę), co daje całkiem dobry obraz stanu zdrowia tarczycy. Badanie z 2014 roku opublikowane w PLoS One wykazało związek między poziomem TSH we krwi a masą ciała. Jeśli twoje ciało wytwarza zbyt dużo TSH, prawdopodobnie masz niedoczynność tarczycy; jeśli nie wytwarza wystarczającej ilości TSH, twoja tarczyca jest nadaktywna. „Normalny” zakres TSH będzie się różnić w poszczególnych laboratoriach i praktykach, ale większość endokrynologów i praktyków medycyny funkcjonalnej uważa, że ​​węższy zakres pomaga lepiej diagnozować choroby tarczycy. U niektórych osób TSH jest tak wrażliwe, że nawet w „normalnym” zakresie nadal mają objawy. Jeśli twoje poziomy TSH są poza normalnym zakresem, dalsze badania są uzasadnione, szczególnie w celu sprawdzenia, czy wytwarzane są przeciwciała, które pozwolą twojemu lekarzowi określić, czy twoja choroba tarczycy ma charakter autoimmunologiczny. Według dr Datisa Kharraziana, autora książki Dlaczego nadal mam objawy tarczycy? Kiedy testy My Lab są normalne, większość przypadków niedoczynności tarczycy to autoimmunologiczna choroba Hashimoto, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę.

Leczenie niedoczynności tarczycy różni się w zależności od objawów, wyników laboratoryjnych i rodzaju lekarza. Niektórzy lekarze przepisują po prostu leki na tarczycę, takie jak Synthroid, ale wielu praktyków medycyny funkcjonalnej uważa, że ​​to tylko leczenie objawów. Dodanie leków na tarczycę nie jest narzędziem do utraty wagi i może mieć skutki uboczne, takie jak utrata masy kostnej. Według American Thyroid Association „Istnieje wiele innych hormonów (oprócz hormonu tarczycy), białek i innych substancji chemicznych, które są bardzo ważne dla kontrolowania wydatkowania energii, spożycia pokarmu i masy ciała. Ponieważ wszystkie te substancje oddziałują zarówno na ośrodki w mózgu, które regulują wydatkowanie energii, jak i na tkanki w całym ciele, które kontrolują wydatek i pobór energii, nie możemy przewidzieć wpływu zmiany tylko jednego z tych czynników (takiego jak hormon tarczycy) na masę ciała jako cały”

Inni eksperci uważają, że zaatakowanie pierwotnej przyczyny choroby tarczycy, a także wsparcie żywieniowe zdrowej tarczycy, jest kluczem do odwrócenia choroby tarczycy.

Kroki do wspierania zdrowej tarczycy

1. Wzmocnij przeciwutleniacze – Aby zachować zdrową tarczycę, jedz dużo owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze, takich jak wiśnie, pomidory, papryka, dynia i jagody. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, możesz ograniczyć soję i warzywa kapustne (brokuły, kalafior, kapusta i brukselka), ponieważ mogą one zmniejszyć produkcję hormonu tarczycy.

2. Zakradnij się do selenu – Selen to minerał, który działa jak przeciwutleniacz. Enzymy zawierające selen chronią tarczycę w stresujących warunkach, a białka zawierające selen pomagają regulować syntezę hormonów. Te białka i enzymy pomagają regulować metabolizm. Niskie spożycie selenu jest również skorelowane z chorobą Grave’a, która jest autoimmunologiczną nadczynnością tarczycy. Selen znajduje się w orzechach brazylijskich, indyku, tuńczyku i nasionach słonecznika.

3. Wymień rafinowane ziarna – rafinowane ziarna (makaron, biały ryż, biały chleb, płatki zbożowe) są również trudne dla tarczycy. Zamiast tego wybieraj produkty pełnoziarniste, takie jak owies, kasza gryczana oraz pseudoziarna komosa ryżowa i amarant (oba są tak naprawdę nasionami). Wykazano również, że zastąpienie niektórych ziaren zdrowymi tłuszczami pomaga zrównoważyć hormony i jest pomocne w pracy tarczycy.

4. Zwiększenie poziomu jodu – Tarczyca wykorzystuje jod w diecie do produkcji hormonu tarczycy. Jod znajduje się w wodorostach, rybach i soli jodowanej. Jednak w przypadku Hashimoto dodatkowy jod nie pomoże tarczycy.

5. Rozważ wyeliminowanie glutenu i nabiału – Wiele osób cierpi na nieszczelne jelita, stan, w którym duże białka, takie jak gluten (znajdujący się w pszenicy, żyto i jęczmieniu) i kazeina (znajdująca się w nabiału) przedostają się do krwiobiegu i sieją spustoszenie tarczycy i powodować stany zapalne w całym ciele. Zastąpienie tych produktów zbożami bezglutenowymi lub przejście na bezzbożowe, a także wybór produktów mlecznych A2 lub produktów z mleka koziego i owczego może pomóc w wyleczeniu tarczycy.

6. Uspokajający kortyzol – Kortyzol jest znany jako hormon stresu, a podwyższony poziom kortyzolu wiąże się z przyrostem masy ciała.

7. Ćwiczenia – Ćwiczenia aerobowe pomagają zwiększyć i poprawiają krążenie krwi w całym ciele. Spala kalorie, zwiększa masę mięśniową, przyspiesza metabolizm i poprawia krążenie hormonów tarczycy.

Chociaż wszystko to może pomóc Twojej tarczycy, zawsze zaleca się, aby porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza opcja dla Ciebie.

Zaledwie kilka dni przed zmianą kalendarza na rok 2021, Departament Rolnictwa USA i Departament Zdrowia USA & Human Services opublikowało wytyczne dietetyczne dla Amerykanów na lata 2020-2025. Ten dokument jest aktualizowany i publikowany co pięć lat, z zamiarem przedstawienia najbardziej aktualnych dowodów naukowych na temat tego, co ludzie powinni jeść i pić, aby promować zdrowie, zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. A ponieważ ponad połowa wszystkich dorosłych w Ameryce cierpi na przewlekłą chorobę związaną z dietą, jest to ważniejsze niż kiedykolwiek.

Ten blog przedstawia trzy rzeczy, które powinieneś wiedzieć o nowych Wytycznych, które możesz przeczytać w całości na www.dietaryguidelines.gov. Należy zauważyć, że kluczowe wartości, takie jak zalecenia dotyczące makroskładników i ogólne wytyczne, pozostają zgodne z poprzednią edycją Wytycznych.

Chociaż przestrzeganie planu żywieniowego – który Wytyczne nazywają wzorcem żywieniowym – opartego na tym dokumencie, jest bezpiecznym i skutecznym sposobem podejścia do odżywiania oraz długoterminowego zdrowia i dobrego samopoczucia, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich niedoborach składników odżywczych lub specjalnych wymaganiach od konkretnego stanu zdrowia.

1. Obejmują każdy etap życia, od niemowlęctwa do starości.

Bez względu na wiek, nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby zacząć zdrowo się odżywiać. Wytyczne zawierają zalecenia żywieniowe dla wszystkich etapów życia facevitall forum opinie — niemowląt i małych dzieci, dzieci i młodzieży, dorosłych, kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz osób starszych.

Wytyczne zawierają trzy schematy, które można wykorzystać jako punkt wyjścia do zdrowszego odżywiania — Wzorzec zdrowego odżywiania w stylu amerykańskim, Wzorzec zdrowego odżywiania w stylu śródziemnomorskim oraz Wzorzec zdrowego odżywiania wegetariańskiego.

Każdy z nich można modyfikować, aby spełniał Twoje specyficzne potrzeby i preferencje. Wytyczne te należy postrzegać jako adaptowalne ramy, które można modyfikować, aby jak najlepiej wspierać optymalne zdrowie, a nie jako sztywny zestaw instrukcji, które dokładnie określają, jakie produkty, składniki odżywcze, grupy żywności i ilości należy spożywać i pić.

2. Zalecają żywność i napoje o dużej zawartości składników odżywczych w granicach kalorii, biorąc pod uwagę osobiste preferencje, różnice kulturowe i względy budżetowe.

Żywność i napoje bogate w składniki odżywcze dostarczają minerałów, witamin i innych elementów prozdrowotnych z niewielką ilością dodatku cukru, sodu lub tłuszczów nasyconych lub bez dodatku cukru. Wytyczne zawierają zalecenia dla grup żywności — warzyw, owoców, zbóż, nabiału, produktów białkowych i olejów — które stanowią podstawowe elementy zdrowego sposobu żywienia na każdym etapie życia. Wyzwaniem jest spożywanie wystarczającej ilości tych bogatych w składniki odżywcze pokarmów przy zachowaniu odpowiednich limitów kalorii.

Przestrzeganie zdrowego schematu żywieniowego nie pozostawia zbyt wiele miejsca na dodawane cukry, tłuszcze nasycone i sód, ale niewielkie ilości można dodawać do żywności i napojów o dużej zawartości składników odżywczych, aby pomóc w osiągnięciu zaleceń dotyczących grupy żywieniowej. Większość kalorii, które musisz spożywać każdego dnia (około 85%), jest potrzebna do spełnienia zaleceń dotyczących grupy żywności w zdrowy sposób, pozostawiając około 15% kalorii na mniej zdrowe wybory.