Oto kluczowe fakty o tym, jak choroba może wpłynąć na życie kobiet..

Innym ryzykiem, które może być związane z innymi rodzajami środków nasennych, jest nasilenie depresji oraz myśli i działań samobójczych (w tym samobójstwa dokonane), zgodnie z informacjami przepisanymi przez Dayvigo. W badaniach klinicznych z zastosowaniem preparatu Dayvigo częstość występowania myśli samobójczych lub zachowań samobójczych oceniana za pomocą kwestionariusza wyniosła 0,2% w przypadku placebo, 0,3% w przypadku preparatu Dayvigo 10 mg i 0,4% w przypadku preparatu Dayvigo 5 mg.

Ważne jest, aby pamiętać, że gdy przepisywane są leki na bezsenność, pacjenci powinni nadal dokonywać zmian stylu życia wokół swoich zachowań związanych ze snem, o których wiemy, że na dłuższą metę bardziej prawdopodobne jest, że pomogą tej osobie lepiej spać i będą mogli przestać brać leki. Avidan. „Oznacza to techniki relaksacyjne, higienę snu, brak ekspozycji na światło po 21:00. m. , bez kofeiny, bez alkoholu i głęboko oddychać. To w połączeniu z lekiem jest o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż sam lek” – mówi.

POWIĄZANE: Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, dlaczego potrzebujesz snu i jak spać lepiej

Avidan porównuje leczenie bezsenności z leczeniem cukrzycy typu 2. Idealnie byłoby wprowadzić zmiany w stylu życia wraz z przepisywaniem odpowiednich leków. „Nie chcesz po prostu podawać komuś insuliny bez pracy nad ćwiczeniami i dietą” – mówi.

Decyzja, czy przepisać Dayvigo lub inny lek nasenny pacjentowi cierpiącemu na bezsenność, u którego sama CBT nie działa, będzie zależeć od wielu indywidualnych czynników dla tego pacjenta i powinna być podjęta wraz z tym pacjentem, zauważa Orbea.

Dodatkowe badania dotyczące konkretnych aspektów Dayvigo zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Associated Professional Sleep Societies (SLEEP 2019). Zostały one również zgłoszone w komunikacie prasowym Eisai i zawierały:

Bezpieczeństwo w środku nocy oceniano budząc się po czterech godzinach w łóżku. Badacze przyjrzeli się stabilności postawy (która jest zdolnością do utrzymania pozycji wyprostowanej i ważnym miernikiem w określaniu ryzyka upadków), zdolności do budzenia się i reagowania na bodźce dźwiękowe oraz uwagi i pamięci. Osoby przyjmujące Dayvigo częściej lek na pasożyty ketomorin doświadczały niestabilności postawy oraz zaburzeń uwagi i pamięci w porównaniu z placebo. Uczestnicy byli również testowani dzień po zażyciu Dayvigo i nie było znaczących różnic w uwadze, pamięci lub niestabilności w porównaniu z grupą placebo. Przeprowadzono również badanie z udziałem osób dorosłych i osób starszych (w wieku 65 lat i starszych), aby sprawdzić, w jaki sposób przyjmowanie leku Dayvigo w dawce 5 lub 10 mg w nocy wpłynie na wydajność jazdy następnego ranka. Nie było statystycznie istotnych upośledzeń w żadnej grupie z wyjątkiem grupy w podeszłym wieku przy dawce 10 mg.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze w bezsenności

Nowe dowody Bezsenność jest prawdopodobnym skutkiem ubocznym udaru i może utrudniać powrót do zdrowia

Obiektywne dane z laboratorium snu dają ekspertom lepsze wyobrażenie o tym, jak zmienia się sen po udarze.

By Katherine Lee Czerwiec 5, 2018

11 naturalnych środków na bezsenność, które zapewnią Ci słodkie sny

Oto 11 prostych, niedrogich rozwiązań dotyczących snu, które możesz już mieć w domu.

By Amy Capetta Styczeń 8, 2018

Środki zaradcze na problemy ze snem spowodowane starzeniem się

Dobry sen w nocy jest ważną częścią zdrowego starzenia się, ale wzorce snu zmieniają się wraz z wiekiem, wpływając na jakość naszego. . .

Autor: Krisha McCoy 17 sierpnia 2010 r.

Progresywny relaks mięśni na bezsenność

Stuletnia technika zwana progresywną relaksacją mięśni może złagodzić twoją bezsenność. Dowiedz się, jak ta terapia relaksacyjna może pomóc Ci czuć się i spać. . .

Autor: Krisha McCoy 17 sierpnia 2010 r.

8 problemów zdrowotnych związanych z niewystarczającą ilością snu

Przewlekła deprywacja snu może mieć długoterminowe konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Autor: Becky Upham 17 marca 2021 r.

Czy uważność może poprawić Twój sen?

Badania sugerują, że regularna praktyka uważności może pomóc w wielu pomiarach snu.  

Autor: Markham Heid, 16 marca 2021 r.

Najlepsze i najgorsze napoje do picia przed snem

Nauka mówi, że to, co popijasz przed snem (i przez kilka godzin przed nim), może zdecydowanie wpłynąć na twój sen.

Vivian Manning-Schaffel 16 marca 2021 r.

Najlepsze produkty do spania

Oto 10 kojących, uspokajających i gotowych do snu wyborów, które pomogą Ci osiągnąć potrzebne Ci wartości.

Autor: Elizabeth Millard 15 marca 2021 r.

Dlaczego masz dziwne sny podczas pandemii COVID-19

I jak mieć mniej tych przykrych.  

Autor: Markham Heid, 12 marca 2021 r.

Jak przygotować swoje ciało do zmiany zegarów na czas letni?

„Utrata” godziny snu każdej wiosny może być nieprzyjemna, ale badania sugerują, że może to również szkodzić naszemu zdrowiu. Oto, co powinieneś wiedzieć.

Autor: Lauren Bedosky 8 marca 2021 r."

Jeśli budzisz się z bólem pleców, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych środkach zaradczych.

Osiowa spondyloartropatia nieradiograficzna (nr-axSpA) jest formą zapalenia stawów, która atakuje kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe (SI), w których kręgosłup łączy się z biodrami. Charakteryzuje się bólem w dolnej części pleców, który jest czasami opisywany jako tępy ból, któremu często towarzyszy sztywność i ma tendencję do nasilania się przy braku aktywności i poprawy przy ruchu.

Ponieważ często jest najgorsze, gdy siedzisz lub leżysz nieruchomo, ból wywołany przez nr-axSpA może zakłócać Twój sen. „Wielu pacjentów z [nr-axSpA] ma zaburzenia snu w porównaniu ze zdrową populacją”, mówi dr John Miller, wykładowca medycyny w oddziale reumatologii w Johns Hopkins Medicine w Baltimore. Obejmuje to „problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu i głębokością snu, gdy pacjent śpi. ”

Problemy ze snem w nr-axSpA „mogą mieć ogromny negatywny wpływ na jakość życia”, zauważa dr Miller. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją kroki, które możesz podjąć, aby potencjalnie poprawić swoją zdolność do zasypiania i zasypiania, chociaż nie każde rozwiązanie działa dla wszystkich. Może zająć trochę zbadania konkretnych przyczyn problemów ze snem i trochę prób i błędów w odkrywaniu środków zaradczych, zanim znów będziesz mógł spokojnie odpoczywać.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci dobrze się wyspać dzięki nr-axSpA.

Skuteczna kuracja nr-axSpA dla lepszego snu

Według dr Jean Liew, instruktora i badacza spondyloartropatii na wydziale reumatologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, powszechne są zaburzenia snu u osób z nr-axSpA, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane i leczone.

Dr Liew mówi, że osoby z nr-axSpA, które budzą się z bólem pleców, zwykle widzą, że ustępuje on nieco wraz z ruchem, podczas gdy ból mechaniczny nasila się z większym prawdopodobieństwem przy większej ilości ruchu, nasila się w ciągu dnia. „W rzeczywistości, jak mówi, często jest to wskazówka, aby przyjrzeć się zapalnemu bólowi pleców i diagnozie nr-axSpA lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (AS).

Gdy twój nr-axSpA zostanie zdiagnozowany, twój lekarz prawdopodobnie przepisze ci lek, aby to wyleczyć. Jednak wytyczne terapeutyczne American College of Rheumatology podkreślają również, że ćwiczenia są kluczowym elementem leczenia nr-axSpA.

„Istnieją całkiem dobre dane, że ćwiczenia mogą pomóc w śnie”, a także ogólnie w łagodzeniu bólu w nr-axSpA, mówi Miller. Zwykle oznacza to wizytę u fizjoterapeuty wkrótce po postawieniu diagnozy, a następnie przestrzeganie przepisanego schematu ćwiczeń, który będzie kontynuowany po zakończeniu sesji.

Ćwiczenia i odpowiednie leczenie lekami idą w parze z utrzymaniem dobrej kontroli nr-axSpA, co może prowadzić do korzystnego cyklu obejmującego sen. „Jeśli leczysz chorobę agresywnie, a pacjent jest aktywny i prowadzi zdrowy tryb życia, może to pomóc w zasypianiu” – podkreśla Miller. I z jego doświadczenia: „Myślę, że ludzie, którzy śpią mniej, inaczej postrzegają ból, a mniej snu może również prowadzić do mniejszej aktywności i gorszych decyzji żywieniowych”, co z kolei może pogorszyć objawy i wspierać błędne koło bólu i problemów ze snem .

Dlatego, jak mówi Miller, „jeśli leczysz problemy związane ze snem, myślę, że rozwiązywanie problemów zapalnych musi być tego częścią. W praktyce może to oznaczać rozmowę z lekarzem o upewnieniu się, że leczenie farmakologiczne jest tak skuteczne, jak to tylko możliwe.

W przeglądzie badań opublikowanym w lutym 2017 r. w czasopiśmie Rheumatology International, autorzy stwierdzili, że zarówno leki wysiłkowe, jak i leki biologiczne zwane inhibitorami TNF skutecznie zmniejszają problemy ze snem u osób z nr-axSpA lub AS.

Rozwiązywanie problemów w celu poprawy snu za pomocą nr-axSpA

Poza skutecznym ogólnym leczeniem nr-axSpA, mogą być kroki, które możesz podjąć, aby poprawić swój sen. Obejmują one:

Dostosowywanie pory przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)Ogrzewanie pleców lub innych dotkniętych obszarów przed snemEksperymentowanie z ustawieniem snuPrzyjrzenie się psychologicznym czynnikom wpływającym na senRozmowa z lekarzem na temat stosowania leków na sen

„Próbujemy dowiedzieć się, jakie leki mogą mieć lepszą zdolność do przesypiania nocy” – mówi Liew. Może to oznaczać przyjmowanie dłużej działającego NLPZ, „zamiast takiego, który trzeba podawać co 12 lub 8 godzin. „Ale bez względu na to, jak długo działa lek, który bierzesz, możesz porozmawiać z lekarzem o jego przyjmowaniu „aby wywarł największy wpływ tuż po przebudzeniu się rano”, sugeruje Liew – kiedy jesteś bardziej prawdopodobne, że obudzi Cię ból niż wcześniej w nocy.

Powinieneś swobodnie poeksperymentować z nakładaniem poduszek grzewczych lub termoforu na plecy lub w inny obszar bólu lub sztywności przed snem, mówi Miller. „Ogólnie ciepło jest dobrą rzeczą” na krótkotrwałą ulgę, ale ostrzega, że ​​„nie zaleca się spania z nimi przez noc, ponieważ mogą się poparzyć poduszki grzewcze i ciepłe kompresy. ”

Nie zaszkodzi również spróbować, aby Twoje miejsca do spania były jak najbardziej wygodne. Może to oznaczać wypróbowanie nowych poduszek, zakup nowej nakładki na materac lub podkładkę albo ochłodzenie lub przyciemnienie sypialni. Możesz też eksperymentować z pozycjami do spania — w tym z poduszkami pod plecami lub brzuchem albo między nogami lub pod nimi — aby sprawdzić, czy pomaga to przespać noc.

POWIĄZANE: Co robić, gdy nie możesz spać: wszystko o leczeniu bezsenności

Chociaż ból wywołany stanem zapalnym jest głównym czynnikiem zaburzeń snu u osób z nr-axSpA, nie jest to jedyna możliwa przyczyna. „Nierzadko można zobaczyć lęk lub depresję” — zauważa Miller. „Niektórzy ludzie budzą się z gorączkowymi myślami lub nie mogą z tego powodu zasnąć. „Jeśli uważasz, że stres, lęk lub depresja odgrywają rolę w twoich problemach ze snem, porozmawiaj z lekarzem o możliwych środkach zaradczych. Możesz być w stanie samodzielnie poradzić sobie z tymi problemami lub możesz skorzystać ze skierowania do specjalisty zdrowia psychicznego.

Wreszcie, leki nasenne mogą być odpowiednie dla niektórych osób, ale nie powinny być postrzegane jako łatwe rozwiązanie w kontekście nr-axSpA. „Przyjmowanie leków związanych ze snem naprawdę nie rozwiązuje problemu bólu” – mówi Liew. „Kiedy się obudzisz, obudzisz się z bólem, nawet jeśli masz sen leczniczy. ”

Ponadto wiele leków nasennych ma niepokojące skutki uboczne, w tym zwiększa ryzyko upadku w ciągu dnia lub jeśli wstajesz w nocy, zauważa Miller. Ponieważ niektóre osoby z nr-axSpA mają już pewną niestabilność w chodzeniu z powodu bólu i sztywności, lek, który pogarsza ten problem, może nie być dobrym wyborem.

Podsumowując, najlepszym podejściem do leczenia problemów ze snem w nr-axSpA jest przyjrzenie się, jakie konkretne aspekty Twojej choroby je powodują, mówi Liew. „Naprawdę chodzi o to, aby sen [sen] był ważnym rezultatem i zobaczyć, co możemy zrobić z terapiami, których już używamy, aby go poprawić. ”

Więcej w Nr-axSpA

Nr-axSpA: Wyzwanie w uzyskaniu diagnozy

9 wskazówek dotyczących łagodzenia bólu i sztywności od nr-axSpA

Co to jest Nr-axSpA?

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Co to jest nieradiograficzna osiowa spondyloartropatia? Amerykańskie Stowarzyszenie Zapalenia Kręgosłupa. 16 grudnia 2019 r. Zapalny a mechaniczny ból pleców. Amerykańskie Stowarzyszenie Zapalenia Kręgosłupa. 16 grudnia 2019 r. Oddział MM, Deodhar A, et al. Aktualizacja z 2019 r. zaleceń American College of Rheumatology/Spondylitis Association of America/Spondyloarthritis Research and Treatment Network Recommendations dotyczących leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i nieradiograficznej osiowej spondyloartropatii. Artretyzm & Reumatologia. Październik 2019. Leverment S, Clarke E, et al. Częstość występowania i czynniki związane z zaburzeniami snu u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i osiową spondyloartropatią nieradiograficzną: przegląd systematyczny. Reumatologia Międzynarodowa. Luty 2017. Pokaz slajdów: Pozycje do spania, które zmniejszają ból pleców. Klinika majonezu. 21 maja 2014. Pokaż mniej

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący bólu przewlekłego!

Najnowsze w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa

8 rzeczy, które ludzie z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa powinni wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, gdy żyjesz z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie.

Meryl Davids Landau20 kwietnia 2021

8 skutecznych sposobów na zachowanie pozytywnego nastawienia w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Życie z przewlekłym bólem spowodowanym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa może każdego złamać. Naucz się technik radzenia sobie, które mogą pomóc Ci zachować pozytywne nastawienie i czuć się pod kontrolą. . . .

Autor Erica Patino16 lutego 2021

8 pytań, które należy zadać farmaceucie na temat leków na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Twój farmaceuta może pomóc Ci rozwiązać problemy związane z ubezpieczeniem, pominiętymi dawkami i nie tylko.

Autor: Quinn Phillips24 listopada 2020

Jak zapobiegać bólowi pleców zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa podczas pracy w domu?

Nawet bez specjalistycznego sprzętu lub mebli możesz sprawić, że praca w domu będzie mniej obciążająca dla pleców.

Autor: Quinn Phillips24 listopada 2020

8 rzeczy, które muszą wiedzieć wszystkie kobiety, które cierpią na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Ta forma zapalenia stawów występuje częściej u kobiet niż wcześniej sądzono. Oto kluczowe fakty dotyczące wpływu choroby na życie kobiet. . .

Autor: Katherine Lee17 września 2020 r.

Co jeść — i czego unikać — aby wzmocnić kości, jeśli masz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kręgosłupa, ale zdrowa dieta może pomóc chronić kości.

Autor: Katherine Lee17 września 2020 r.

Najlepsze sposoby, aby pozostać aktywnym, gdy masz nr-axSpA

Ćwiczenia te mogą pomóc w utrzymaniu mocnych, elastycznych pleców oraz w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.

Autor: Quinn Phillips 29 maja 2020 r.

Jak mieć bezpieczną i zdrową ciążę z nr-axSpA

Upewnienie się, że twoja choroba jest dobrze kontrolowana, jest kluczem do zdrowej ciąży i dziecka.

Autor: Quinn Phillips 29 maja 2020 r.

Co zrobić, jeśli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wpływa na twoje żebra?

Ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu to tylko niektóre z przerażających objawów tego powszechnego powikłania, ale leczenie i ćwiczenia mogą pomóc.

Autor: Katherine LeeMaj 28, 2020

Ćwiczenie na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: co powinieneś wypróbować?

Odpowiedz na te pytania, aby uzyskać profesjonalne zalecenia dotyczące fitnessu od Cara Ann Senicola, fizjoterapeutki i certyfikowanego instruktora jogi w szpitalu. . .